Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 243 է։
243-1:2=121
121+1=122
2․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական զույգ թվերը, որոնց գումարը 442 է։
442:2=221
221+1=222
221-1=220
3․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական կենտ թվերը, որոնց գումարը 212 է։
212 : 2 = 106
106 – 1 = 105
106 + 1 = 107
105 + 107 = 212
4․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 213 է։
213 : 3 = 71
71 – 1 = 70
71 + 1 = 72
70 + 71 + 72 = 213
5․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը 219 է։
219 : 3 = 73
73 – 1 = 72
73 + 1 =74
73 + 72 + 74 = 219
6․ Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 135 է։ Գտեք այդ թվերը։
135 : 3 = 45
45 + 2 = 47
45 – 2 = 43
43 + 47 + 45 = 135
7․ Հաշվիր 15-ի պատիկ բոլոր երկնիշ թվերի գումարը, որոնք պատիկ են նաև 10-ին։
30, 60, 90
Տնային առաջադրանքներ
1․ Գտիր այն երկու հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 241 է:
241 – 1 = 240
240 : 2 = 120
120 + 1 = 121
120 + 121 = 241
2․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական զույգ թվերը, որոնց գումարը 242 է։
242 – 2 = 240
240 : 2 = 120
120 + 2 = 122
122 + 120 = 242
3․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական կենտ թվերը, որոնց գումարը 412 է։
412 – 2 = 410
410 : 2 = 205
205 + 2 = 207
205 + 207 = 412
4․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը 432 է։
432 : 3 = 144
144 + 1 = 145
144 – 1 = 143
143 + 145 + 144 = 432
5․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը 180 է։
180 : 3 = 60
60 + 1 = 61
60 – 1 = 59
59 + 61 + 60 = 180
6․ Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 69 է։ Գտեք այդ թվերը։
69 : 3 = 23
23 + 2 = 25
23 – 2 = 21
21 + 25 + 23 = 69
7․ Կատարի՛ր գործողությունները․
2կգ550գ+4կգ640գ-1կգ300գ = 2550 + 4640 – 1300 = 5կգ890գ